Liberecká městská policie umístila do vybraných hlídkových vozidel a na Kontaktní místo městské policie tři přenosné defibrilátory. Tímto krokem zvyšuje své kompetence, kterými může výrazně přispět k záchraně lidských životů.
„Rozhodli jsme se reagovat na skutečnost, že městská policie je mnohdy u životně ohrožených osob dříve než ambulance, nebo je dokonce objeví, a je třeba jednat. Proto jsme se rozhodli opatřit do některých vozů MP Liberec speciální defibrilátory, které mohou po zaškolení strážníci používat,“ říká primátor města Liberec Jiří Kittner.
Automatizované externí defibrilátory (AED) je malý, jednoduše ovladatelný přístroj, který je vyroben tak, aby ho mohl po krátkém vyškolení bezpečně a efektivně použít naprostý laik. Vede zachránce krok za krokem zvukovými povely podle naprogramovaného protokolu.
Zaznamenává a analyzuje srdeční rytmus a dává pokyn zachránci, zda má podat elektrický výboj. Tím je minimalizováno jakékoliv riziko, že by pacientovi mohl být podán elektrický výboj neoprávněně.
Automatizované externí defibrilátory jsou schopné samy rozeznat, zda je potřebné jejich použití. Strážníci navíc projdou školením liberecké záchranné služby, aby s těmito přístroji uměli zacházet. Účinnou první pomocí při zástavě oběhu je vždy okamžitá kardiopulmonální resuscitace, a ve většině případů také defibrilace za pomocí automatizovaného externího defibrilátoru (AED). Obojí dnes může poskytnout každý laik, který absolvuje příslušné proškolení a má AED k dispozici.
“ Je vždy těžké říci, kolik životů strážníci zachránili, ale v poslední době víme minimálně o sedmi případech, kdy jsme na místě poskytli takové ošetření, že jsme život zachránili. V mnoha případech jsme z místa přivolali Rychlou záchrannou službu, a přispěli jsme hlavně tím, že jsme zraněného objevili,“ říká ředitel MP Liberec Ladislav Krajčík.
Přístroje AED jsou nejčastěji umísťovány na místa většího shromáždění lidí jako velká sportoviště a podniky, dále jsou k dispozici na pracovišti Magistrátu města Liberec, atd.
Školení strážníků
Díky školení Rychlé záchranné služby si mohli strážníci na figuríně člověka vyzkoušet napojení na defibrilátor, poté dvouminutovou masáž srdce, kdy defibrilátor průběžně hlásí zda-li je potřeba elektrického výboje a po 2 minutách přístroj cvičně vyhodnotí nutnost el. výboje, o všem informuje hlasem a při výboji i zvukovým efektem (houkačka).
(Text: Bus, foto: Rai)